ANKARA BANYO DEKORASYONU,ANKARA BANYO TADİLATI,

Evin diğer bölümleri gibi, günlük kişisel bakımımızı yaptığımız, giysilerin ve konut eşyalarının yıkandığı banyolarda da sosyal, ekonomik ve kültürel farklılıklar mevcuttur. Örneğin,ülkemizde akan su ile yıkanma kültürü olduğu için küvetler fonksiyonel olarak kullanılmamakta ve banyo tadilatı esnasında ilk olarak küvetler kaldırılmakta ve duşakabin sistemleri kullanılmaktadır. Konut projelerinin maliyetlerinde önemli bir paya sahip olan banyo mekanlarının tasarımında kültürel, sosyal ve kullanıcıların alışkanlıklarına yeteri kadar dikkat edilmemesinden dolayı kullanıcılar ikinci bir maliyet ile banyolarını kendilerine uygun olarak tekrar dizayn etmektedir.

Yapılan araştırmalara göre konut sakinlerinin yarıdan fazlasının fayans,klozet,küvet ve lavabolarını görsel ve işlevsel nedenlerden dolayı değiştirmek istediğini, büyük bir bölümünün ısıtma, havalandırma, su ve elektrik tesisatlarından memnun olmadığını ortaya koymuştur.

BANYO TADİLATI NEDEN YAPILIR?

Banyolarda yapılmak istenen değişikliklerin nedenleri genel olarak iki kısımda özetlenebilir;

Kullanıcıların Gereksinimlerini Karşılamaması: Banyo dolaplarının yeterli depolama kapasitesine sahip olmaması, konumunun ya da ebatlarının hatalı olması, banyo küvetlerinin çok yer kaplaması nedeniyle kullanım alanını daraltması, klozet ve lavaboların fiziksel özelliklere uygun olmaması, elektrik, havalandırma, ısıtma  ve su tesisatının yetersiz oluşu. Zeminden kaynaklanan su yalıtım problemleri.

Algısal Gereksinimler: Yer ve duvar döşemelerinin rengi ya da desenleri, iç donatı elemanlarının rengi  ve malzeme kalitesi, mekanın sıkıcı bulunması gibi nedenler gösterilebilir.

Banyonuzun büyüklüğünün ne olduğu önemli değil. Duş teknesini ya da küveti çevreleyen duvarları tümüyle fayans döşediğiniz takdirde banyonun daha yüksek tavanlı ve geniş algılandığını görebilirsiniz. Göz ister istemez tavana uzanan fayansları takip edeceği için böyle bir yanılsama ortaya çıkar. Ancak ipuçları bununla bitmiyor. Seçtiğiniz karolar ne kadar büyükse genişlik hissi de o kadar artar. Dolayısıyla bu uygulamayı dar bir banyoda deneyeceksiniz mozaik döşemelerden çok büyük karolar arasından bir tercih yapmanız daha iyi olabilir.

Elbette tavana kadar fayans kaplattığınız bir duvarı buzlu duşakabin kapıları ya da duş perdesi arkasına saklamanız hata olur. Böyle bir uygulamanın başarılı olması için saydam bir kabin kullanmanız en iyisidir. Hem tavana kadar çıkan fayans döşeme görünür hem de duşakabin banyonun ortasında ayrı bir mobilya gibi durmaz. Çerçevesiz duşakabinler veya küvet için tasarlanmış cam paneller ile bu konuya çözüm getirebilirsiniz.

Sözünü ettiğimiz çözümler sayesinde bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Fayansların görünecek olması bir yana, duş bölümü tümüyle görüş alanımıza dahil olacağından şeffaf duş kapıları ile küçük bir banyoda olumlu sonuç alma ihtimali oldukça yüksektir. Duşakabin konusundaki seçeneklerinizi görmek için ‘Çerçevesiz Duşakabinlerle Ferah Banyolar‘ ve ‘Küvet Üstü Cam Paneller‘ başlıklı makalelere mutlaka göz atmanızı öneririm.

Bu örnek küvetsiz, küçük bir banyonun da son derece şık ve iç açıcı görünebileceğinin kanıtı adeta. Büyük ve açık renk karolar tavana kadar devam ettirilerek sözünü ettiğimiz göz aldatmacası başarıyla uygulanmış. Bunun dışında açık renk fayans döşeme tercih edildiği de dikkatinizi çekmiştir. Açık renk ışığı yansıtır, dar mekanları daha geniş gösterir. Çerçevesiz bir duşakabinle de yukarıda söylediğimiz gibi gözün banyoda rahatça dolaşması ve mekanın dar algılanmaması mümkün olmuş.

Koyu renk banyo dolabı geniş ve çok sayıdaki çekmeceleriyle oldukça kullanışlı görünüyor. Koyu renk bir mobilya seçilerek banyonun açık renk duvarlarıyla kontrast yaratılmış. Bu kontrast da banyonun sıkıcı gözükmemesini, mekanda bir hareket ve derinlik oluşmasını sağlamış.